Gyermek sürgősségi, baleseti ellátás fejlesztése - EFOP-2.2.6-VEKOP-16-2016-00001
- Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet,
- Debreceni Egyetem,
- Pécsi Tudományegyetem,
- Szegedi Tudományegyetem,
- Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatók Kórház (Miskolc),
- Petz Aladár Megyei Oktató Kórház (Győr).
Projekt tartalmának bemutatása:
A projekt komplex átfogó megoldást nyújt a jelenlegi gyermekbaleseti és gyermeksürgősségi ellátási problémák kezelésére:
1. Módszertani, szakmai fejlesztés keretében:
- A létrehozandó térségi gyermek traumatológiai és sürgősségi ellátó hálózat háromszintű (I. szint, II. szint és III. szint) modellje, különös hangsúllyal a betegirányítás gyorsaságának növelésére.
- A gyermek sürgősségi-traumatológiai ellátási tevékenységek teljesítmény jelentéséhez szükséges BNO-okat, OENO-okat, HBCS-ket kialakítjuk és meghatározzuk a finanszírozási módszert.
- Szükséges többlet szakmai tartalom és terület biztosítása a fokozódó terror- és járványügyi fenyegetettség miatt.
- Megtörténik a létrejövő funkciókhoz tartozó sürgősségi ügyeleti és intenzíves háttér-kapacitás fejlesztés.
- Létrejön egy a légutat elzáró fulladásveszélyes idegentestek sürgősségi ellátására alkalmas országos hálózat.
- Létrejön a szakemberhiány megoldását is jelentő alapellátási inkorporációhoz szükséges többletkapacitás.
2. Komplex infrastruktúra fejlesztés keretében:
Az OKFŐ gesztori szerepével összesen 29 993,08 m2 érintett fejlesztés valósul meg, a következő helyszíneken:
- Miskolcon a BKEOK Gyermek Klinika épületében felújítunk, átalakítunk 3.122 m2-t. A műtők teljes rekonstrukciójával, a belső betegutak gyorsítását célzó fejlesztésekkel alakul ki a regionális központ.
- Debrecenben felújítunk 2.441 m2 területű ingatlant. A régi Radiológiai Klinika teljes átépítésével és a Gyermek Klinikához csatolásával valósul meg a fejlesztés.
- Szegeden a Klinikai tömbön belüli Gyermek Klinika épülete újul meg a fejlesztés eredményeként és veszi fel az ellátáshoz szükséges formát. A felújítás 675 m2 területű.
- Győrben a Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház területén felújítunk és átalakítunk 196 m2 területű épületrészt. A gyermekek felnőttektől történő elkülönült várakoztatása, vizsgálatára nyílik lehetőség.
- Pécsett felújítunk 1.402,39 m2-t és új építéssel létrejön 1.462,69 m2.. (Összesen 2.865,08 m2). A Gyermek Klinika épületét átalakítjuk és bővítjük, hogy a korszerű műtőblokk helyet kapjon, és a betegutak optimálisak legyenek.
- Budapesten a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet területén létrejön egy 20.694 m2-es korszerű új épület, amelyben komplex, új, a teljes szakmaterületet lefedő Gyermeksürgősségi Centrum valósul meg.
A fejlesztés lehetőséget teremt rá, hogy az épületek kialakításakor teljes mértékben alkalmazásra kerüljenek a modern kórházépítési szempontok, valamint az építészeti kialakítások megfeleljenek a magyarországi ellátási körülményeknek. E tekintetben olyan tényezők figyelembe vétele szükséges, mint a betegek kényelmét, az ellátás gyorsaságát segítő megoldások, a gyermekellátásra való tekintettel a szülői benntartózkodás lehetőségének megteremtése, illetve ellátási oldalról a szakemberek egy központba történő koncentrálása, a túlterheltség és gyermeksürgősségi centrumként az extrém, szélsőséges és előre nem látható helyzetek kezelését biztosító képesség megteremtése.
A projekt célja:
- A gyermeksürgősségi ellátás elérhetőségének és a szolgáltatás színvonalának emelése.
- A szükséges és legmagasabb szintű speciális, szakmailag kontrollált ellátás biztosítása.
- Egy Európában is mintaértékű, hatékony, magas színvonalú és fenntartható gyermek sürgősségi-baleseti ellátó rendszer kialakítása.
- A gyermekellátásban felhalmozott szakmaspecifikus tudás koncentrálása, a gyermeksebészeti, gyermeksürgősségi és gyermektraumatológiai szakmák erősítése.
- Betegút-racionalizálás.
- Elkerülhetővé tenni a gyermekkori késedelmes vagy hibás, sikertelen ellátást, amely az egész életre kiható életminőség romlást eredményezhet a gyermek és a családja számára is.
A projekt eddigi eredményei:
- Folyamatban van az új sürgősségi és trauma módszertan, mindkét szakmát kiszolgáló kézikönyvek kiadása;
- A Petz Aladár megyei Oktató Kórház esetében megvalósult 196 m2 alapterületű infrastrukturális (ingatlanrész felújítása) fejlesztés, amely 2018. őszétől már képes fogadni a rászoruló gyermekeket. A hivatalos átadás 2018. december 04-én megtörtént. Az átadásról készült összefoglaló ITT és ITT tekinthető meg.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház területén folyamatban van a Velkey László Gyermekegészségügyi Központ felújítása. Várhatóan 2023 nyarán már a felújított Központ várja a gyógyulni vágyókat;
A Debreceni Egyetem 2022 végén megindította a kivitelezést a Gyermekklinika területén, melynek keretében bővítéssel egybe kötött felújítás van folyamatban. Várhatóan 2023 végéig átadásra kerül az új, felújított épülettömb;
A Pécsi tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinika kivitelezése jelenleg is tart, 2023 nyarára teljesen megújul a régi, elavult épület;
A Szegedi Tudományegyetem 2023 májusában tervezi megindítani a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermek-Egészségügyi Központ részleges, gyors felújítását, így 2023 végéig minimális felújítási tartalommal elkészül a Klinika műtőinek rehabilitációja.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet esetében a kivitelezési szerződés aláírása 2021.11.11-én megtörtént. Forrásbevonásra vár.
Korábbi tartalmak: