II/4 Informatikai fejlesztés - TÁMOP-6.1.4/12/1-2012-0001
2016. jún. 20.
A TÁMOP 6.1.4 informatikai (IT) projektrész célja az elektronikus kapcsolatteremtés kialakítása az ellátórendszer szakmai feladat-végrehajtásában részt vevő tagjai között.
A rendszer célcsoportjai:
-
a területileg illetékes védőnő,
-
a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező orvos, vagy területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező, de választott orvos (házi és gyermekorvos),
-
a szülésznő,
-
a nőgyógyász,
-
laboratóriumok,
-
járó/fekvőbeteg-ellátó intézmények,
-
a várandós kismama (szülők),
-
a szociális ágazat szereplői.
Az TÁMOP 6.1.4 projekt informatikai fejlesztése igazodik a Semmelweis Tervben foglalt ágazatban körvonalazódó stratégiai irányokhoz, központi projektelemekhez.
Az IT projektrész célja:
-
egységes gyermekéletút-követés a fogantatástól 7 éves korig,
-
a védőnői munka elektronikus támogatása,
-
egységes azonosítási rendszer kialakítása,
-
illeszkedés az ágazati standardekhez, elektronikus adatszolgáltatás.
Az IT projektrész segítségével egy olyan ágazati népegészségügyi rendszer épül ki, amely a kismamák, gyermekek egészség-biztonságát nagymértékben növeli. A projekt keretében az eddigi, részben papíralapú adatközlés alapjaiban elektronikus útra terelődik. A célcsoportok a területi védőnők (közel 3800 fő) és a gyermeket ellátó háziorvosok (kb. 1500 házi gyermekorvos és 1500 gyermeket is ellátó vegyes praxisú orvos, kismamákat ellátó háziorvosok, valamint a nőgyógyászok, nőgyógyászati ellátást végző szakrendelések). Az egyik legnehezebb feladat a korai kapcsolatteremtés megoldása a területileg illetékes védőnő és a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező orvos, vagy területi ellátási kötelezettséggel nem rendelkező, de választott orvos között.
A cél, hogy azok a releváns adatok, amelyeket az egyik ellátó gyűjt, és amelyre a másik ellátónak is szüksége van, a lehető legautomatikusabban megosztásra kerüljenek. Ebbe az adatáramlásba kell bevonni az ellátórendszer további szereplőit (gyermekgondozásban résztvevők), valamint a szülőket, akiknek biztosítani kell, hogy gyermekük adataihoz hozzáférjenek.
A fejlődés nyomon követését és az ellátási folyamatot a védőnő és az orvosok számára egyaránt hozzáférhető elektronikus központi rendszer tartalmazza, melyhez megfelelő jogosultsági szinteken keresztül további szereplők számára is elérhető lesz. Ennek célja, hogy a betegút átlátható és jól követhető legyen.