Szív világnapi prevenciós programok az OKFŐ fenntartású egészségügyi intézményekben
A szív- és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető. Erre hívták fel a figyelmet a kórházak és egészségfejlesztési irodák programjai, ahol szűrővizsgálatok, szaktanácsadás, egészségügyi állapotfelmérés, szívbarát ételkóstoló és mozgásos programok várták a résztvevőket.
Mozgással az egészségért Sopronban
A Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet szív világnapi programsorozatának idei fókuszterülete a mozgás volt, mint az egészségmegőrzés egyik legfontosabb eleme. A rendszeres testmozgással számos betegség, köztük a szív- és érrendszeri megbetegedések is megelőzhetők.
Több oktatási intézmény is csatlakozott a Soproni Gyógyközpont szív világnapi mozgás-kihívásához. Az iskolák 30 perces mozgásprogrammal, valamint „élő szív” alakzatokkal hívták fel a figyelmet a testmozgás egészségmegőrző szerepére.
Mivel a szív világnap üzenete szervesen illeszkedett a „Tekerj Sopron!” felhívásához, ezért a kórház csatlakozott a soproni önkormányzat által szervezett „Tekerj Sopron!” elnevezésű kerékpáros felvonuláshoz is, ahol Farkas Andrea ápolási igazgató vezetésével saját biciklis csapattal népszerűsítették az aktív testmozgást.
A szív világnapi prevenciós programok sora ezzel még nem ért véget. Dr. Szalay Katalin osztályvezető főorvos „Ami jó a szívnek, jó az agynak is!” címmel előadást tartott a soproni Alzheimer Café közösségének a Vármegyeháza dísztermében, ahol szűrőprogramot is szerveztek a klubtagoknak.
Szűrőprogramok és tanácsadások az ország több pontján
A Tolna Vármegyei Balassa János Kórház Egészségfejlesztési Irodája (EFI) idén is kampányt indított annak érdekében, hogy felhívja a lakosság figyelmét szívünk egészségmegőrzésének fontosságára. A nemes kezdeményezéshez csatlakozott a Tolna Vármegyei Kormányhivatal, valamint az intézményhez tartozó Tolna Vármegyei Védőnői Szolgálat.
Benczúr Béla, kardiológus, belgyógyász, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház osztályvezető főorvosa elmondta, a szív világnapjához hasonló kampányoknak két fő célja van. Egyrészt a megelőzés, az egészséges lakosság figyelmének felkeltése, hogy mi az egyének személyes felelőssége abban, hogy ne váljanak életük során szívbetegekké. Másrészt pedig, hogy aki már szívbetegséggel él, ő se tartsa magát rokkantnak, mert a diagnózist követően is sokat tehet állapota stagnálásáért, javulásáért, a rizikófaktorok csökkentésével.
A szívbetegségek fő rizikófaktorait mindenki ismeri, mégsem lehet elégszer felsorolni, tette hozzá a kardiológus. Az elhízás, a dohányzás, a mozgásszegény életmód, mind-mind magas vérnyomáshoz, cukorbetegséghez, magas koleszterinszinthez vezethetnek. Ezek pedig idővel szívbetegséget okoznak, hangsúlyozta.
Az EFI szeptember 22-én „Egy szívünk van, vigyázzunk rá” szlogennel és apró szívecskékkel ellátott plakátokat helyezett ki a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház épületeire, a vármegyében található védőnői tanácsadókba, a háziorvosi rendelőkbe, a kormányhivatalba és önkormányzatokhoz azzal a kéréssel, hogy aki egyetért a kampány céljával, egy aláírással jelezze feléjük. A szívecskék mellé pozitív üzeneteket is csatoltak az EFI munkatársai, melyet a szignóért cserébe mindenki magával vihetett.
A Bonyhádi Egészségfejlesztési Iroda egészségi állapotfelmérésre és szívbarát ételkóstoló piknikre várták az érdeklődőket.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház rendezvényén idén is nagyon sokan részt vettek az egészségügyi állapotfelmérésen, szűréseken és tanácsadáson, melyet az intézmény a Nyíregyházi Állatpark főbejáratánál tartott.
A Budapesti Szent Margit Kórház eseményén vérnyomás-, vércukor-, és testösszetétel mérésre volt lehetőség, emellett táplálkozással, mozgással és kézfertőtlenítéssel kapcsolatos tanácsadást is tartottak az érdeklődők számára.
Forrás, képek: Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet, Tolna Vármegyei Balassa János Kórház, Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház, Budapesti Szent Margit Kórház