Cserháti Péter miniszteri biztos, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatója a pénteki projektzáró rendezvényen kiemelte, hogy a rehabilitáció évtizedeken keresztül háttérbe szorult az egészségügyi intézményekben, de az utóbbi években egyre fontosabbá vált, mind több helyszínen valósítanak meg fejlesztéseket.

Hozzátette: Salgótarjánban, a nehéz gazdasági helyzetben lévő Nógrád megye székhelyén különösen fontos, hogy a stroke-on, infarktuson átesett, a nehéz fizikai munkával töltött évek után megrokkant, vagy éppen önsorsrontó életmódot folytató betegek mielőbb visszakerüljenek családjuk körébe, vagy akár a munka világába is.

A miniszteri biztos kitért arra: a munkanélküliséggel is küszködő régióban az is fontos, hogy a kórházak több száz embernek adnak munkát, illetve egy-egy nagyobb intézmény körülbelül ötszáz beszállítóval működik együtt, segítve ezzel a vállalkozásokat.

Bercsényi Lajos, az intézmény főigazgató főorvosa azt hangsúlyozta, hogy a hit, az akarat és a remény a betegek gyógyulásában meghatározó tényezők, ezért ezek szem előtt tartására kérte az orvosokat és az ápolókat.

Deme Éva osztályvezető főorvos a fejlesztésekről elmondta: multidiszciplináris szemléletű – a szakterületeket együtt kezelő – központi rehabilitációs egység jött létre, amelyben a szolgáltatások egymásra épülnek, mégis függetlenül működnek. Ez nemcsak a magas szakmai színvonalat biztosítja, hanem költséghatékony és humánerőforrás-takarékos módja is a betegellátásnak. A fizikoterápia eszközparkja kicserélődött, emellett a járóbeteg-ellátás is kiemelt szerepet kap.
A rehabilitációs ellátórendszer fejlesztése az észak-magyarországi régióban projekt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében hat, Hevesben kettő, Nógrádban három kórházat érint, az intézmények konzorciumi formában működnek együtt. A fejlesztések összesen csaknem 4 milliárd 674 millió forint uniós támogatással valósulhatnak meg.

Forrás: MTI