„Így szívunk mi” címmel tartott szakmai fórumot a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház
Az e-cigik pontosan ugyanannyira károsak az emberi szervezetre, mint a régi, kátrányos cigaretták – hangsúlyozták az intézmény szakorvosai a leszokásra buzdító rendezvényen.
Az esemény fő témája és célja a dohányzás-leszoktatás volt, amely szorosan kapcsolódik az „Egészségfejlesztő Kórház Díj” elnevezésű projekthez, amire Tolna Vármegyei Balassa János Kórház is pályázik.
A fórum csaknem teltház előtt zajlott, szinte minden osztályról érkeztek kollégák. Sokan voltak kíváncsiak a témára, volt aki azért, hogy megtudja, miként tud leszokni káros szenvedélyéről, más pedig azért, mert újra át szerette volna élni dr. Czigány Diána Gréta, valamint dr. Halmos Réka Judit kiváló szakorvosjelöltek 2023-as Balassa-díjas beszédeit. A fórumon Horváth Szilveszter, addiktológiai konzultáns is tartott interaktív előadást nikotinfüggő pályafutásáról, akinek leszokást segítő könyvét a fórum végén egy játékban meg is nyerhették a szerencsésen tippelők.
Elsőként Dr. Czigány Diána Gréta, belgyógyász szakorvos, tüdőgyógyász szakorvosjelölt beszélt kendőzetlenül a nikotin káros hatásairól, egy nagyon impulzív és látványos prezentáció keretében. Ezt követően a dohány és reklámipar félrevezető, hamis állításait cáfolta meg, melyek szerint az elektromos és hevített dohánytermékek nem olyan károsak az egészségre, mint a sima, kátrányos cigaretta. Előadásában kihangsúlyozta, ezek az újfajta e-cigik, legyen az IQOS, vagy a betiltott Elf bar, pontosan ugyanakkora mértékű függőséget okoznak, rendkívül károsak a szív és érrendszerünkre és a tüdőnkre, mint a régi típusú dohánytermékek.
Dr. Halmos Réka Judit, fül – orr – gégész szakorvosjelölt „Tudjuk, csak ne lássuk” című előadásában rávilágított arra, hogy a dohányosok általában szorongó emberek, hisz belül jól tudják, hogy káros szenvedélyük súlyos következményekkel járhat, mégis csak akkor vesznek tudomást a bajról, amikor már megjelennek a komolyabb tüdőgyógyászati, gégészeti, vagy szájüregi panaszaik.
A doktornő kihangsúlyozta a gégészeti és szájüregi szűrések olykor életmentő fontosságát, és kérte a fórumon résztvevőket, hogy az előadáson hallottakat osszák meg munkatársaikkal és családtagjaikkal.
Az „Így szívunk mi” szakmai fórumot, Horváth Szilveszter saját függőségeinek és évtizedes absztinenciájából való visszaesésének története zárta, remélhetőleg elég okot adva a dohányosoknak a káros szenvedélyükről való leszokáshoz.
Forrás: Tolna Vármegyei Balassa János Kórház, fotó: Freepik