A Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet Gyermekszív Központja úgynevezett „high flow” orrkanülös rendszert kapott. A szívműtétet követő időszakban az elhúzódó gépi lélegeztetési igény kiváltására évek óta használnak ilyen eszközt.

„Alkalmazásával sok légúti szövődmény előzhető meg. Évente nagyjából 400 gyermekszívműtét, összesen 900 beavatkozás történik az intézményünkben, a non-invazív lélegeztető segítségével katéter nélkül tudjuk a legkisebbeket is lélegeztetni. Egy társadalmat úgy lehet megítélni, hogy hogyan foglalkozik a gyerekekkel, ebben nem állunk rosszul, ahogy az ilyen pályázatok is mutatják
– emelte ki a klinikán a nyertesek kihirdetésekor Ablonczy László osztályvezető főorvos. A legkisebb gyermekek operációjánál sokszor nagyítóval műtenek az orvosok, aprólékosabb műszerekre van szükség, a szövetek, szervek sérülékenyebbek.

Gyakran két kilogramm alatti újszülötteket operálunk, ehhez speciális eszközökre van szükség, olyan varróanyagokkal, amik az emberi hajszál hatodát teszi ki vastagságra, ezeket különleges tűfogókkal tudjuk használni, amik darabonként 1-2 millió forintba kerülnek. Egy szívtranszplantációnál ezen nem múlhat a siker, ugyanis ha az eszköz nem fog rendesen, végzetes vérzés is lehet a következménye
— mondta el az Indexnek Prodán Zsolt Lóránt szívsebészfőorvos. A gyermekszívsebészeti osztály vezetője hozzátette: most egy maroknyi ilyen tűfogót tudnak venni, amelyek évekig használhatók, ezzel évente több száz gyerek életét menthetik meg. A főorvos arra is kitért, hogy 30 évvel ezelőtt a csecsemőműtét magas kockázatú, két számjegyű halálozási indexszel rendelkező eljárás volt, ma pedig már a kockázat a bő harmadára, 3 százalék alattira csökkent a technológiai fejlődésnek köszönhetően. „Van olyan műtét, amit ma már 500 grammos újszülötten is sikerrel el tudunk végezni” – hangsúlyozta a gyermekszívsebész.

„A gyermekgyógyászat a felnőttellátást teljes mértékben lefedi, de speciális műszerekre van szükség”– fejtette ki Mészner Zsófia, a programban kezdetek óta a szakmai zsűri vezetője. A Heim Pál Gyermekkórház módszertani igazgatója arról beszélt, hogy először a fekvőbeteg-ellátást, főként a kórházakat támogatták, aztán kibővült a gyermek-alapellátásra.
Annak ellenére, hogy a 8-9 százalékos koraszülöttarány nem nagyon javult Magyarországon, a gyermekgyógyászat az elmúlt húsz évben ledolgozta teljesen a hátrányát, a csecsemőhalandóság olyan mértékben csökkent, hogy ma már Európa élvonalában vagyunk ezen a téren, csakúgy, mint a gyermekonkológiai ellátásban – válaszolta arra a kérdésünkre, hogy a hazai gyermekegészségügy hogyan változott az első projekt 2004-es indulása óta.

A Gyógyvarázs programban évente a gyermekegészségüggyel kapcsolatos legaktuálisabb problémáira vonatkozó eszköztámogatást hirdetnek meg, erre olyan intézmények jelentkezhetnek, amelyek prioritásként foglalkoznak az adott betegséggel. A K&H programjában ezúttal 10 gyermekgyógyászati intézmény összesen 20 millió forint értékű támogatást kapott innovatív eszközökre.

Forrás: index.hu, kép: pxhere.com