Az Autizmus Világnapja
Április 2-át az ENSZ nyilvánította az Autizmus Világnapjává azzal a céllal, hogy ráirányítsa a társadalom figyelmét az autizmus spektrumzavarra, az autizmussal élők nehézségeire, és az érintettek egyre növekvő számára, továbbá arra kérte a tagországokat, hogy tegyenek meg mindent az autizmussal élők helyzetének javítása és a társadalmi tudatosság növelése érdekében.
Az autizmus egy idegi fejlődési rendellenesség, nem nevezik betegségnek, sokkal inkább olyan állapot, amely eltérő fejlődéshez vezet.
Hivatalos kifejezéssel az autizmus spektrumzavar, amely arra utal, hogy számos megjelenési formája van. Jellemző tünetei a társadalmi kapcsolattartásra való képesség csökkent mértéke, a kommunikációs képesség rendellenességei, abnormális viselkedési és érdeklődési jelenségek, képtelenség az önálló életre. Ugyanakkor léteznek olyan autisták is, akiknek csodálatra méltó szellemi képességeik vannak. Az 1988-ban bemutatott Esőember című amerikai filmdráma fordította az emberek figyelmét világszerte az autizmus felé, óriási segítséget nyújtva a megértés és az elfogadás irányába.
Az Autizmus Világnapja alkalmából világszerte számos figyelemfelhívó programot szerveznek, amelyek közül legjelentősebb a New York-i Autism Speaks által 2010-ben indított Light It Up Blue!, azaz Ragyogj kékben! elnevezésű kampány. Az immár világméretű esemény keretében a világnap előestéjén számos híres épületet világítanak meg kék fénnyel, kékben ragyog többek között a Rio de Janeiró-i Megváltó Krisztus szobor, a párizsi Eiffel-torony, a londoni Big Ben, a prágai Károly-híd, a római Colosseum, a New York-i Empire State Building, a Niagara-vízesés, hazánkban pedig a Parlament kupolája, és több nagyváros fontos középülete.