Az egy évig tartó ápoló felnőttképzés 17 hallgatóval indult, akik mind érettségivel rendelkeznek. A Heves Vármegyei Szakképzési Centrum irányításával és mentorálásával létrejött programhoz a területileg illetékes járási hivatalok foglalkoztatási osztályainak közreműködésére is szükség volt, hiszen kapcsolódik hozzá egy, a regisztrált álláskeresőknek elérhető támogatás is. A képzés lebonyolításában a gyöngyösi Heves Vármegyei Szakképzési Centrum József Attila Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium is részt vesz.

A hétfői tanévnyitón dr. Watti Jezdancher, a kórház orvosigazgatóhelyettese arról beszélt, hogy a nemzetközi trendek is azt mutatják, a humánerőforrás komoly probléma az egészségügyben. Mint mondta, általános jelenség az egészségügyben a fluktuáció, valamint az ápolásban dolgozók átlagéletkorának kritikus alakulása. Nincs ez másképpen a gyöngyösi kórházban sem, tette hozzá.
A magyar kormány több törekvése – például az orvosok és ápolók többlépcsős bérfejlesztése, a munkakörülmények javítása – is a munkaerő fluktuációját igyekszik mérsékelni.

A minőségi betegellátás biztosítása érdekében a problémákra a gyöngyösi intézmény is rendelkezik humánerőforrás-stratégiával, és napi szintű, koncepcionális válaszokkal. Így kezdeményezte dr. Assani Omar megbízott főigazgató és Pethőné Tóth Ibolya ápolási igazgató egy, a gyöngyösi kórházhoz közvetlenül kapcsolódó ápoló felnőttképzés elindítását. A gondolat értő fülekre talált a Heves Vármegyei Szakképzési Centrumnál.

Az oktatásban résztvevők a tanulmányi idejük egy éve alatt a foglalkoztatási osztályokon keresztül megélhetési támogatást kapnak. A kórház adja az oktató orvosokat és ápolókat, a sikeres szakmai vizsgák után pedig munkaszerződés várja a végzetteket.

A kórház vezetése eltökélt abban, hogy a most induló felnőttképzési modell mellett az egészségügyi duális képzésben részt vevő helyi és környékbeli fiatalok gyakorlati képzőhelye legyen az intézmény.

Forrás: Heves Megyei Hírlap