– Orvoscsaládba születtem. Édesapám fogorvos, testvéreim szintén az orvosi pályát választották. Elmondhatom, hogy az egészség és egészségügy iránti alázatom megkérdőjelezhetetlen. Olyan hitet, meggyőződést és elhivatottságot tapasztaltam meg a családomban, mely révén az orvosi hivatás szélesebb körben értelmezett gyógyító munkát, életformát jelent számomra – fogalmazott dr. Watti Jezdancher.

A fiatal orvos azzal folytatta, hogy a betegellátás, valamint az oktatás és kutatás hármas harmóniájában hisz. – Szívügyemnek tekintem a prevenciót, melyet öcsémmel, dr. Watti Rézannal, a Zala Megyei Szent Rafael Kórház szívsebészetének szakorvosával már tinédzserkorunk óta népszerűsítünk.

Gimnazista éveink óta tartunk előadásokat az általános iskolák felső tagozatosainak, valamint középiskolások számára a dohányzás, a drog, az alkohol és a szexuális úton terjedő betegségek témaköreiben. Azzal a céllal alapítottuk 2016-ban a Fiatalok az Egészséges Jövőért vetélkedőt, hogy a mai fiatalok egészségtudatosabbak legyenek, mint a felnőtt és idősebb generáció – részletezte dr. Watti Jezdancher.

A fiatal orvos hosszú távú célkitűzése, hogy a felnövő generáció tagjai képessé váljanak olyan egészségügyi szokások, hagyományok átörökítésére, amelyek hosszú távon pozitív társadalmi magatartásként tudnak megjelenni. Mint megjegyezte, a prevenció hatása nem azonnali, ezért az orvoslás hosszútávfutójának tartja magát.

– Az egészséges életmód, életszemlélet és magatartás szempontjából lényeges területek beépülnek az iskola oktató-nevelő tevékenységébe. Fontos, hogy a tanulók értsék az egészséggel összefüggő kérdések fontosságát, az ezzel kapcsolatos beállítódások szilárdak legyenek. A jól motivált célcsoport képes lesz olyan egészségügyi szokások, hagyományok átörökítésére, amelyek megjelennek pozitív társadalmi magatartásként.

Ennek eredménye az egészségtudatos életmód, valamint az egészségesebb társadalom, a tehermentesített egészségügyi ellátórendszer – fejtette ki dr. Watti Jezdancher.

A gyöngyösi orvos rezidensként csatlakozott a CigiSzünet elnevezésű, a dohányzásról való leszokást támogató internetes programhoz, mely táptalajként szolgált a kutatómunkája során.

– Célkitűzésem a dohányzó Facebook-felhasználók interakcióinak elemzése, az intervenciós tartalmak fejlesztése, valamint a Facebook posztokat rangsoroló algoritmusok megértése. Ezen a területen két első-, illetve két másodszerzős angol nyelvű publikációnk jelent meg különböző szaklapokban. Orvosi hetilapban 2021-ben egy összefoglaló közleményt publikáltunk a dohányzásról való leszokás első vonalbeli gyógyszeres terápiájának aktualitásairól. Emellett tervezzük dohányzó várandós nők leszokásának támogatását, mely témakörben az összefoglaló kéziratot már beadtuk – magyarázta dr. Watti Jezdancher.

A gyöngyösi szakorvos jelenleg a klinikai farmakológiai szakképzése végén jár, várhatóan ősszel szakvizsgázik. Ezzel párhuzamosan a Szegedi Tudományegyetemen az Interdiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola PhD-hallgatója. A védése várhatóan május végén lesz, melynek témája a Facebook-alapú dohányzás leszokástámogató intervenciók magatartástudományi perspektívái.

– Nagy elismerésnek tartom a díjat, mert neves professzorokból és egyetemi tanárokból álló szakmai csoport talált méltónak rá. Ki kell emelnem, hogy az ötletgazda öcsémmel, dr. Watti Rézannal osztozom az elismerés eszmei értékében. Megerősít a díj abban, hogy jó úton járok, és még intenzívebben folytassam a munkámat. A gyöngyösi kórházban nagyon jó csapat vesz körül, mind a szakdolgozók, ápolók, mentőtisztek, orvosok, mind a menedzsment részéről.

Igen sok helyen voltam már gyakorlaton, de a gyöngyösi kórházat mindig különleges helynek tartottam. Itt nagyon erős szakmai munka folyik. Reggelente örömmel jövök be dolgozni. Az általam bejárt és folyamatosan kijelölt szakmai életút végigjárása, a közben szerzett tapasztalatok, ismeretek, eredmények újra és újra még motiváltabbá tesznek hivatásom szolgálatára – összegezte dr. Dr. Watti Jezdancher orvosigazgató-helyettes

Forrás: Heves Megyei Hírlap, fotó: kekesonline.hu