Mesterséges immunsejtekkel küzdenének egyes daganatok ellen
A sejtterápiás és az immunterápiás eljárást ötvöző, személyre szabott, világszínvonalú innovatív terápiás eljárás akár végstádiumú betegeken is segíthet. Az uniós finanszírozású, nagyszabású nemzetközi kutatásról és az első biztató eredményekről szakmai konferencián számoltak be Mátraházán.
A magyar közreműködéssel kifejlesztett módszer keretében génsebészeti eljárással mesterségesen hoznak létre nyiroksejteket, hogy az immunrendszer leépülését visszafordítsák. A daganatok blokkolják a szervezet védekezőképességét, de ezek az ember által előállított sejtek a negatív folyamatot megállítják, sőt, visszafordítják.
Prof. dr. Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház Hematológiai és Infektológiai Intézetének igazgatója a konferencia kezdetén elmondta, az úttörő eljárás keretében korábban kezelhetetlen pácienseknek nyújthatnak gyógymódot, génsebészeti eljárással hoznak létre nyiroksejteket, melyek aktívak maradnak és elszaporodnak a beteg szervezetében, mely folyamat a daganatokra bénító hatást gyakorol. Az első kezelt beteg egy huszonéves fiatal, aki 4 éves kora óta küzd daganatokkal, már transzplantáción is átesett, az első eredmények pedig biztatóak.
A kutatásban, fejlesztésben résztvevők bíznak abban, hogy magyarországi gyártással majd mérsékeltebb áron lehet előállítani ezeket a mesterséges sejteket. A hazai gyógyszeripar már most érdeklődést mutat a forradalmi gyógymód iránt.
Az eljárás neve: Kiméra antigén receptor T-sejt sejtterápia, amely bizonyos esetekben gyermekkori, más esetekben felnőttkori betegségek esetében bevethető.
A daganatos megbetegedések új, forradalmi gyógymódjáról a TV Eger számolt be.
Forrás, fotó: egerhirek.hu